Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kovárna

Tmavší místnost čtvercového půdorysu, dvancát stop na hraně, světlo sem proniká ze dvou malých okének na východní a západní straně a taky trošku ze zvedlého prostředku stříšky, kudy odchází kouř. Přímo pod ním je z kamení skládaná, vyvýšená výheň na dřevěné uhlí, z ohniště jde ještě troška kouře a tepla. Na levo od ní je velký, kožený měch, který se nadýmá lanem po levé straně. Kus za výhní směrem ke vchodu je veliká, na dubovém špalku posazená a jak dva menší muži těžká kovadlina, na které je ještě několik šupinek okují.

 Na přední straně kulaté výhně je uchycený kovaný věšák na kladiva, kleště a jiné pomocníky kovářovi. V pravém rohu za výhní je sbitá "ohrádka", zpola plná dřevěného uhlí, na levo za měchy jsou pak naházené bez většího ladu a skladu pásoviny, kulatiny, ingoty... Blíže ke vchodu, vedle okénka, je udělaný jakýsi regál s několika přihrádkami, kde jsou rozložené úplně nahoře jsou uschované chemikále jako tavidlo na kovářské svařování oceli, pár fiál kyselin a podobných peruňstev a složená kovářská zástěra. O foch níž jsou vyskládané další nástroje jako utínky, sekáče, vlčky, dokonce rohatinka, bystré a učené oko asi odhadne, že je vyrobená jako pomocník při výrobě šípů. O další patro níž jsou vyskládané a kouskem uhlu popsané různé kusy ocelí na jedné straně, na druhé straně dva nedokované nože, několik hotových bodkinových hrotů podle velikosti do kuše, nějaký svícen, a až úplně dole jsou čtyři tesáky na tréning, okovaný pukléř, tři tréningové dýky a tři nože. No a na protější straně je u zdi je masivní pracovní stůl na kterém leží pár dost užívaných a už i párkrát zašívaných kožených rukavic a keramický korbel. Na jeho rohu pod oknem je upevněný spíš o něco menší, ale zato masivní svěrák.  Na malé poličce vzadu stolu pilníky, hřeby, měřítka a podobné volovinky. Dokonce i lahvička s duběnkovým inkoustem a brk. A nakonec židle.
  Kovárnu ještě dotváří menší káď s vodou na kalení a malá kovová vanička s tmavým, hustým olejem pod pracovním stolkem na totéž. Celá budova je prosycena vůní ohně a železa, stěny jsou stavěny z modré žuly, rohy a krovy kovárny jsou z dubových kmenů i větví a střecha je z šindelů.* 
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář